Юрій МАРЧУК в ранковій програмі “Місто прокидається»

21 вересня о 17:47 

Юрій Марчук, Голова Товариства лісівників України, завідувач кафедри ботаніки, дендрології та лісової селекції НУБіП – в ранковій програмі “Місто прокидається» телеканалу LIFE

Україна має 1/6 території під лісом. Це досить велика площа – 10 мільйонів гектарів. Саме на цій території працюють працівники лісового господарства. Це люди, які збирають насіння, вирощують сіянці, висаджують їх на площі, вирощують ліс. Ліс росте, щоб досягти віку стиглості 80, 100, 120 років. Не одне покоління лісівників повинно передати свою працю, як естафету, щоб в кінці хтось побачив результат цієї праці. У цій професії помилку лісівника видно не одразу, її видно через 50 років, тому важливо правильно готувати, навчати цих людей.

Сьогодні у лісовому господарстві України працює близько 70 тисяч працівників. Це лісова охорона, яка не тільки займається вирощуванням лісу, й охороняє ліс від пожеж, гасить пожежі, це й боротьба з браконьєрством, бо в лісі не лише ростуть дерева, кущі, це ще й дика флора і фауна. У лісової охорони багато функцій, але, головне – вони повинні знати біологію лісу, розуміти, як ліс росте і зробити так, щоб Україна була зеленою, а ліси були продуктивними.

Ліси мають різні функції. Це заповідні ліси а є експлуатаційні ліси, вирощені для того, щоб тут заготовляти деревину. Об’єм рубок визначає Міністерство екології. Є так звана розрахункова лісосіка, яка визначається по кожному підприємству, скільки воно може зрубати за певний період і це сьогодні можна побачити відкрито – скільки рубають, як рубають. Це все законодавчо прописано.

Але є ще один нюанс. Ми садимо на гектарі маленьких сіянців близько 5-7 тисяч штук. А в такому віці на гектарі залишається 500 штук. Для того, щоб ліс набрав об’єм, дерево виросло, його потрібно зріджувати, тому рубки догляду є офіційними. Але що стосується незаконних рубок. Незаконні рубки – це рівень соціально стану країни, бідності країни і ця ж деревина не пропадає – вона йде в переробку, потрапляє на ринок.

Тому цей ланцюжок досить складний і зараз над цим питанням працюють. ( див. з 2.28 год )

Товариство лісівників України