Вивчаємо досвід Латвії, яка провела реформу лісового господарства ще у далекому 2000 році – Юрій БОЛОХОВЕЦЬ

Зміни – це складно, але результат вражає!

Про це Голова Держлісагентства повідомляє на своїй сторінці у Facebook.

🇱🇻Зараз із робочим візитом у Латвії!

Знайомимося із успішним досвідом колег. Перша зустріч відбулася в державній лісовій компанії Латвії. Підготував ряд цікавих фактів:

Лісистість країни за останні 100 років зросла в два рази: з 27 до 52%.

У 1991 році латвійці розділили функції: заготівлю і промисловість віддали у приватні руки. Фахівці вважають однією з фатальних помилок те, що деревину в той час продавали на корені. Для порівняння: у 2000 році при продажі лісу на корені оборот компанії був 24 млн євро, у 2020 році, коли компанія сама заготовляє та продає деревину, – 350 млн євро.

Останньою краплею, яка викликала необхідність реформи лісового господарства, стало введення довгострокових договорів на заготівлю та продаж деревини, що є прихованою концесією/приватизацію лісу. Реформа лісового господарства була проведена у 1999-2000 роках.

У латвійських лісівників немає регіональних підрозділів, разом із цим по кожному напрямку роботи є своя регіональна структура (лісове господарство, лісовідновлення, недра, рекреація, планування).

Всі податки централізовані, тому є певні проблеми з місцевим самоврядуванням, які не отримують доходів від лісу.

Продаж деревини проводиться по довгостроковим договорам (договір на 3-5 років, але ціна переглядається кожні 3-6 місяців) 80% і на аукціонах на 6 місяців поставки – 20%.

Цікавий підхід до призначення рубок: власники та постійні лісокористувачі вільні планувати рубки тоді, коли вони вважають за потрібне з економічної точки зору. Єдиним є виконання законодавства – потрібно дотримуватись або встановленого віку для породи, або діаметру. Наприклад, для сосни – це вік 100 років або діаметр 34 см.

У Латвії лісові дороги тупикові. Неможна по лісовій дорозі заїхати у ліс та виїхати десь в іншому місці. Таким чином попереджаються незаконні рубки та браконьєрство.

Крім ведення лісового господарства велика увага виділяється рекреаційним послугам. Підрозділ був створений у 2004 році, прибуток від рекреації складає біля 2 млн євро в рік.

Продовжуємо знайомитися з різними гілками інституційної структури латвійського лісового господарства. Міністерство землеробства Латвії відповідає за нормативну функцію.

Разом із керівником департаменту лісового господарства Арвідсом Озолсом обговорили зміну форм власності на ліси та розподіл функцій.

Цікаво, що в Латвії немає визначеної оптимальної лісистості – головне, щоб лісистість не зменшувалась, а збільшувалась.

Є фонд розвитку лісу, яким опікується Міністерство, але кошти фонду не виділяються на лісове господарства. Кошти йдуть на наукові, освітні проєкти та проєкти розвитку.

Лісовий департамент міністерства налічує 17 співробітників, але крім лісового господарства співробітники займаються питаннями зміни клімату, земельними питаннями та питаннями меліорації.

Державна лісова служба відповідає за контролюючу функцію у лісовому господарстві. Гендиректорка Айна Сташане розказала про основні функції служби:

1️⃣ведення державного реєстру (кожен власник повинен щонайменше раз на 20 років проводити інвентаризацію лісу);

2️⃣нагляд за виконанням законодавства;

3️⃣протипожежний захист лісу (найм сезонних працівників), тільки 12 вишок з відеоспостереженням;4️⃣боротьба з браконьєрством;

5️⃣виконання директив ЄС у галузі лісового господарства;

6️⃣визначення обсягу розрахункової лісосіки на наступні 5 років.