Вчені з’ясували, як виглядав найдавніший ліс на Землі

Марина Ліснічук

Марина Ліснічук
Світ

У США реконструювали залишки могутнього і зрілого старовікового лісу, де росли щонайменше три найперші деревоподібні рослини в світі. Кілька років тому його було виявлено поряд із невеликим містечком Кейро в північній частині штату Нью-Йорк.

Скам’янілість кореневої мережі віком 385 мільйонів років змусила вчених переосмислити те, як колись могли виглядати перші ліси на планеті, передає Science Alert. Про своє відкриття дослідники розповіли в статті на PLOS One.

У стародавньому лісі, який сильно відрізнявся від сучасного, було знайдено папоротеподібні дерева (кладоксилопсиди), які виглядали як великі стебла селери, що спрямовуються в небо на 10 метрів. Інші були схожі на сосни, але з опущеним папоротевим листям замість голок (Archaeopteris). Ще одна – висока папороть, що стоїть на цибулинних пнях (Eospermatopteris).

Залишки старовікового лісу в Кейро

Дослідники припустили, що ці дерева були великими та старими. До того ж росли не поряд, а були розкидані в заплаві, яка змінювалася залежно від пори року.

У стародавньому лісі спостерігалися регулярні посушливі періоди. Водночас згадані деревоподібні рослини з роду Eospermatopteri мали неглибоке коріння, що не розгалужується, і, ймовірно, погано переносило більш сухі умови. Тому їхня присутність у древніх заплавах Кейро збила дослідників з пантелику.

Сліди кореневих систем у древньому лісі з висоти

“Нові результати показують, що навіть примітивні Eospermatopteris без справжнього листя і глибоких коренів, могли “переміститися” з болота в сухіші умови. Тобто найбільш ранні дерева могли колонізувати різні середовища і не обмежувалися тільки вологим, переносили навіть суворі умови глинистої місцевості, які переважали на рівнинах у Кейро. Як таке можливо?” – висловив здивування еколог-еволюціоніст Худадад із Бінгемтонского університету в Нью-Йорку.

Одні з перших дерев у світі – археоптериси (Archaeopteris)

Тож автори дослідження вважають, що літописи скам’янілостей обманюють їх. Вважається, що доісторичний ліс у Кейро зник унаслідок тривалої повені, яка затопила дерева і погубила їх. Але відкладення дерев зберегли коріння, що дуже рідко трапляється в заплавах річок і частіше у дельтах.

Залишки старовікового лісу було знайдено в місті Кейро (США)

“Можливо, через ідеальні умови, необхідні для збереження ландшафтів і організмів, літописи скам’янілостей були зміщені в бік низовин. А в підсумку призвели до висновку, що Eospermatopteris були обмежені дельтовим середовищем”, – зазначили вчені.

За їхніми словами, з огляду на вік стародавнього лісу, виникають сумніви, що його структура є аномалією. Замість цього фахівці стверджують: цілком можливо, що це представник зрілих лісів того часу, які ще не збереглися або ще належить виявити.

Як повідомляв OBOZREVATEL, археологи розкопали в пустелі залишки стародавнього міста. Воно нібито є найбільшим серед будь-коли знайдених у Єгипті й належить до золотого віку фараонів 3000 років тому.

https://news.obozrevatel.com/ukr/abroad/vcheni-zyasuvali-yak-viglyadav-najdavnishij-lis-na-zemli.htm

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *