Третина дерев світу знаходяться під загрозою зникнення — звіт

Вікторія Хожаінова·1 вересня, 10:27

Організація “Стан дерев у світі” опублікувала звіт, згідно з яким не менше 30% деревних порід світу зі 60 тисяч відомих знаходяться під загрозою зникнення у дикій природі.

Як пише BBC, дерева, яким загрожує зникнення, варіюються від дубів і магнолій до тропічних дерев.

Експерти кажуть, що 17 500 видів дерев знаходяться під загрозою, що вдвічі перевищує кількість разом узятих ссавців, птахів, земноводних і рептилій, що також знаходяться під загрозою зникнення. Природоохоронні організації закликають до негайних зусиль щодо захисту від таких загроз, як вирубка лісів, лісозаготівлі та зміна клімату.

“У нас є близько 60 тисяч видів дерев на планеті, і вперше ми тепер знаємо, які з цих видів потребують дії зі збереження, які їхні найбільші загрози та де вони знаходяться», – сказав доктор Малин Ріверс з “Міжнародного ботанічного саду”.

Співголова Глобальної групи фахівців з дерев Міжнародного союзу охорони природи Сара Олдфілд додала, що “для здорового світу нам необхідна різноманітність видів дерев”.

“Кожен вид дерев відіграє унікальну екологічну роль. Оскільки 30% видів дерев у світі знаходяться під загрозою зникнення, нам необхідно терміново посилити заходи щодо збереження”, — сказала вона.

Згідно зі звітом “Стану дерев у світі”, близько 142 видів вже зникли з дикої природи, а 442 види знаходяться на краю зникнення. Найбільшими загрозами для дерев у всьому світі є вирубка лісів для сільськогосподарських культур (яка зачіпає 29% видів), вирубка лісу (27%), вирубка для випасу худоби або землеробства (14%), вирубка для забудови (13%) і пожежі (13 %).

Зміна клімату, екстремальні погодні умови та підвищення рівня моря представляють загрозу для дерев. Але автори говорять, що з діями щодо збереження є надія на майбутнє.

“Звіт дає нам цю дорожню карту для мобілізації ширшої природоохоронної спільноти та інших ключових гравців, щоб гарантувати, що збереження дерев знаходиться на передньому краї програми збереження”, — сказав Ріверс.

Експерти закликали до низки дій, а саме:

  • збереження лісів і розширення охоронюваних територій (нині не менше 64% всіх видів дерев можна знайти щонайменше на одній території, що охороняється);
  • зберігання видів в ботанічних садах або насіннєвих банках в надії, що одного разу вони будуть повернуті в дику природу (нині близько 30% всіх дерев підтримуються таким чином);
  • навчання людей для того, щоб схеми лісовідновлення та посадки дерев виконувалися з наукової точки зору, з правильним деревом у потрібному місці;
  • збільшення фінансування збереження дерев.

Зазначається, що за останні 300 років площа лісів у світі зменшилася приблизно на 40%, а 29 країн втратили понад 90% свого лісового покриву. До дерев, що піддаються особливому ризику зникнення, відносяться:

  • великі тропічні дерева, відомі як птерокарпуси, які зникають через розширення плантацій пальмової олії;
  • дуби, втрачені через землеробство і розвиток у деяких частинах Мексики, Чилі та Аргентини;
  • чорні дерева на Мадагаскарі;
  • дерева магнолії, що знаходяться під загрозою через нестійкий збір рослин;
  • ясен, який гине від шкідників і хвороб у Великій Британії та Північній Америці.

Що відомо

  • Науковці заявляють, що ліси бразильської Амазонії втратили 10 476 кв. км у період з серпня 2020 року по липень 2021 року. Через це цифра вирубка лісів стала найвищою за 10 років.
  • Національний інститут космічних досліджень Бразилії заявляє, що у 2020 році вирубка тропічних лісів Амазонки досягла найвищого рівня з 2008 року.
  • Науковці попередили, що велика частина Амазонки може опинитися на межі втрати своєї природи та перейти від закритого тропічного лісу під навісом до відкритої савани з набагато меншою кількістю дерев.
  • Дослідники з університету Меріленда (США) з’ясували, що дерева з великою кількістю вуглекислого газу висотою понад 5 метрів у тропічних амазонських лісах стрімко зникають.

Читайте також

“Чому для всіх людей на планеті настав час почати стежити за змінами клімату”

https://suspilne.media/160027-dosi-podekudi-z-grozami-pogoda-v-ukraini-na-1-veresna/

Loading