Світовий досвід управління ландшафтними пожежами вказує

Світовий досвід управління ландшафтними пожежами вказує що в умовах змін клімату та зміни практик природокористування у сільській місцевості усталені підходи до протидії пожежам вже не працюють.

Які широкі мінералізовані смуги чи протипожежні розриви не зроби – у сильний вітер вогонь їх легко перейде.

Яку інформаційну кампанію не роби – все рівно знайдеться хтось хто безвідповідально поводиться з вогнем. Скільки гелікоптерів, літаків та пожежних машин не купуй – у великої пожежі цього все рівно буде мало.

Вирішити проблему можуть лише комплексні зміни на всіх рівнях – від менеджменту горючих матеріалів (контрольовані пали, так це вони) та формування стійких до пожеж ландшафтів – до єдиної системи управління інцидентами та державної політики в сфері управління ландшафтними пожежами незалежно від відомчого підпорядкування.

Тому я щиро вдячний Johann Georg Goldammer з Global Fire Monitoring Center та команді Regional Eastern European Fire Monitoring Center, які на основі кращого світового досвіду допомогли нам розробити стратегію управління ландшафтними пожежами. Попереду довгий шлях погодження з іншими органами влади, розробка плану дій на виконання тощо – але перший крок вже зроблений!

Вчитись краще на чужих помилках. І показовим є приклад Португалії. Яка після великих пожеж в 2000-их роках запросила міжнародних експертів допомогти їм покращити систему управління пожежами, але зробили по своєму – вклали десятки мільйонів євро в техніку для гасіння ( в тому числі авіаційну) та спостережні вежі. В результаті в 2017 році згоріло декілька сотень тисяч гектар та загинули десятки людей, як і попереджали експерти. Після цього Уряд Португалії вже дослухався до експертів, і змінив пріоритет у виділенні коштів на запобігання, а не на гасіння і навіть створив окрему державну агенцію з управління ландшафтним пожежами (AGIF).

Подробиці про стратегію та інші заходи щодо боротьби з ландшафтними пожежами – на сторінці Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

https://www.facebook.com/…/a.1054954445…/308707764227103

***

AGIF

МІСІЯ

ПЛАНУВАННЯ, СТРАТЕГІЧНА КООРДИНАЦІЯ ТА ОЦІНКА ІНТЕГРОВАНОЇ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ПОЖЕЖАМИ У СІЛЬСЬКІЙ МІСЦЕВОСТІ (SGIFR)

  • Інтеграція державної політики з ефектами:
    • при накопиченні рослинного палива
    • у поведінці населення
    • в діяльності агентів SGIFR
  • Управління знаннями ( Colab , Forestwise ), спеціалізація та професіоналізація агентів SGIFR
  • Моніторинг, оцінка профілактичної та бойової діяльності та процеси безперервного вдосконалення
  • Підготовка та моніторинг Національного інтегрованого плану управління пожежею на селі
  • Кваліфікована підтримка у випадках високого ризику
  • Бути об’єднуючою та мобілізуючою організацією, яка узгоджуватиме та скеровуватиме всіх до однієї національної мети: захистити Португалію від серйозних пожеж у селі.

Бачення AGIF – бути об’єднуючим та сприяючим авторитетом, який об’єднує всіх та спрямовує їх до однієї національної мети: захистити Португалію від сильних пожеж у селі.

ЦІННОСТІ

  1. Чесність – Робіть те, що ми говоримо, говоріть те, що ми робимо, відповідно до нашого бачення.
  2. Мужність – подолати виклики трансформації рішучістю та дисциплінованістю для досягнення стійких результатів.
  3. Повага – Взаємна повага до суб’єктів, які є частиною системи, і між ними, щоб ми могли працювати разом над спільною метою.
  4. Впевненість – Вірте, що нова зміна парадигми принесе значні та глибокі зміни у реальність, яку ми хочемо змінити.
  5. Наполегливість – рішучість, стійкість і зосередженість, щоб здійснити зміни, які ми хочемо бачити.

ЗАКОННІ ОБОВ’ЯЗКИ (ДЕКРЕТ-ЗАКОН № 12/2018)

ПЛАНУВАННЯ

  • Встановлення національних керівних принципів щодо розробки політики та стратегій комплексного управління пожежами в сільській місцевості;
  • Видання висновків з виправленнями щодо національних планів та проектів законодавства щодо ефективної державної політики;
  • Сприяння розробці та впровадженню інструментів фінансування інвестицій у комплексне управління пожежами на селі;
  • Видання висновків щодо пропозицій щорічного бюджету щодо інтегрованого бюджету управління пожежею у сільській місцевості щодо двох його складових – управління пожежею на селі та захисту від пожеж у селах.
  • Участь у визначенні плану навчання для всіх суб’єктів, які є частиною системи, а саме SIOPS (Інтегрована оперативна система захисту та надання допомоги), SGO (Система управління операціями) та NOPS (Постійні операційні стандарти);
  • Участь у розробці плану навчання щодо оперативного використання ресурсів повітряної підтримки.

СТРАТЕГІЧНА КООРДИНАЦІЯ

  • Координація розробки, впровадження та перегляду Національного плану комплексного протипожежного захисту від дикої природи (PNGIFR – Plano Nacional de Gestão Integrada de Fogos Rurais) була зосереджена на двох основних напрямках діяльності – управлінні пожежею у сільській місцевості та захисті людей та майна від пожеж у селах;
  • Встановлення щорічних цілей запобігання та спалення територій спільно з Національним управлінням з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту та Інститутом охорони природи та лісів, розкриття їх для громадськості;
  • Співпраця з організаціями SGIFR у стратегії комунікації, інформації та підвищення обізнаності щодо SGIFR;
  • Сприяння створенню спільних лабораторій для створення та розвитку необхідних спеціалізованих навичок у Португалії та для створення кваліфікованих робочих місць, а також для впровадження найкращої міжнародної практики для сталого планування та управління лісами та запобігання та ліквідації лісових пожеж ;
  • Координація групи експертів з міждисциплінарними навичками, а саме в галузі метеорології, аналізу пожеж, використання ресурсів повітряної підтримки, зв’язку та систем підтримки прийняття рішень, і завжди залучення таких експертів, коли це необхідно для вирішення складних подій або подій з високим ризиком;
  • Створення групи експертів AGIF, яку можна залучити до великих операцій з надання допомоги.

ОЦІНКА SGIFR

  • Проведення щорічної загальної оцінки системи, включаючи оцінку ефективності та результативності інвестицій, здійснених у СГІФР;
  • Проведення щорічної оцінки фізичних та фінансових показників кожного компонента SGIFR;
  • Складання щорічного звіту про діяльність SGIFR для подання на розгляд уряду та Асамблеї Республіки.

ТЕРИТОРІАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ КООРДИНАЦІЙНИХ ЦЕНТРІВ

Територіальна організація регіональних та субрегіональних координаційних центрів AGIF.

Перелік координаційних центрів, доступних тут .

Карта розташування та об'єкти AGIF

https://www.agif.pt/en

***

Агентство інтегрованого управління пожежею у сільській місцевості (AGIF) вважає, що Португалія залишається “дуже вразливою до ризику пожежі”, і що “змінити поведінку населення та планування ще належить”.

«Країна залишається дуже вразливою до ризику пожежі, тому що є ще довгий шлях, щоб змінити поведінку населення (запалювання), просторове планування (опромінення) та активне управління лісовими та сільськогосподарськими територіями (паливом). Ми повинні бути наполегливими в цих областях протягом наступного десятиліття “, – йдеться у відповіді AGIF, надісланої Лузі.

У день, коли засоби посилення пожежогасіння в сільській місцевості посилюються, AGIF наголошує, що посилення оперативних ресурсів “завжди буде недостатнім у дні екстремальних погодних умов, щоб скоротити спалену територію, хоча це буде більш ефективним для порятунку життів та товарів” у короткостроковій перспективі.

“Змінність погоди та зміна клімату додають невизначеності у несприятливому контексті”, – каже AGIF, який працює вперше цього року протягом сезону пожеж.

На запитання, чи зміни, внесені у боротьбі з вогнем, будуть помітні цього року, агентство наголошує, що зміна контексту та системи “не миттєва”, що спричиняє політичні заходи, стимули та інвестиції в довгостроковій перспективі, від 5 до 10 років.

40% використання вогню в сільській місцевості відбувалося внаслідок масового спалювання рослинності, пасовищ та знищення стерні, а 19% – під час спалювання, щоб усунути залишки від експлуатації.

«Ми не можемо забувати, що 85% пожеж починаються в межах 500 метрів від населеного пункту, саме людська діяльність спричиняє аварії, а 70% інцидентів – внаслідок погано пожеж, спалювань та опіків. “Заявляє AGIF.

Цього року AGIF бере участь у Спеціальному сільському пожежному приладі (DECIR), підтримуючи в кількох галузях знань, а саме в оцінці небезпеки, аналізі пірометеорології та пожежної поведінки та управлінні ризиками.

За даними AGIF, цьогоріч 35 елементів цього відомства, які складають групи комплексного управління пожежами в сільській місцевості, стають доступними для командних пунктів на прохання Національного управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту (ANEPC).

Агентство також бере постійну участь у Ядрі підтримки прийняття рішень ANEPC для аналізу пожеж у сільській місцевості, підтримуючи стратегічне та оперативне рішення до пожеж та під час розвитку подій, а також у підготовці періодичного стратегічного аналізу.

Він працює з січня і очолює його Тіаго Олівейра, наразі налічує 11 субрегіональних центрів із повним охопленням у країні.

AGIF, як стратегічна координація системи запобігання та контролю пожеж, з січня сприяє горизонтальній артикуляції основних організацій, а саме Інституту охорони та лісового господарства, ANEPC, Португальського інституту моря та атмосфери та GNR на рівні національні, регіональні та надмуніципальні.

Організація стверджує, що ідентифіковані місця ризиків та заходи запобігання та попереднього придушення, а саме цілеспрямована обізнаність, патрулювання, планування управління паливом та рекомендації щодо попереднього позиціонування бойових ресурсів.

Loading