Пожежонебезпечний період для лісу

Екологія

Із настанням спекотної і посушливої погоди значно зростає небезпека виникнення пожеж у лісових масивах. На території України тільки в лісах підвідомчих Держлісагентству ліквідували 1261 пожежу на площі 1065 гектарів. Збитки – 6,7 млн гривень. Отже, невдовзі ми знову вступимо у пожежонебезпечний період. Як себе поводити, як діяти в разі лісової пожежі? Про це та інше -у розмові нашого кореспондента з начальником відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України Ігорем БУДЗІНСЬКИМ.

– Ігоре Леонідовичу, розкажіть, які основні причини виникнення таких надзвичайних ситуацій у лісових масивах?

– Торішні лісові пожежі починалися, зазвичай, на суміжних землях. А це – підпали (46 випадків), сільгосппали (47), з вини населення (1027), від грози (8), з інших причин – 133 випадки. Найбільша кількість пожеж виникла в Херсонській (166), Дніпропетровській (142), Харківській (113), Луганській (110), Чернігівській (102) областях. Вогнем пошкоджено в Житомирській – 175 га, Херсонській -169 га. Чернігівській -158 га, Одеській областях -128 га лісових масивів.

Надзвичайно високі температури й відсутність опадів сприяли розповсюдженню пожеж на великі площі (понад 5 га), зокрема, в Житомирській, Чернігівській, Дніпропетровській, Закарпатській, Запорізькій та Одеській областях.

Найбільша кількість великих лісових пожеж (шість випадків) виникла в Житомирському обласному управлінні лісового та мисливського господарства.

Основний горючий матеріал – підстилка, мох, лишайники, опале листя, пні, чагарники, трава, торф, підлісок і підріст, а також хвоя, листя і стовбури дерев.

Загальний збиток від лісових пожеж підрахувати неможливо. Адже ідеться не лише про знищення зелених насаджень, а й спалений кисень, пошкодження органічного шару ґрунту, кислотні дощі, ерозію.

Одначе головний чинник цієї біди – людина та її діяльність, недисциплінованість, невиконання елементарних правил пожежної безпеки.

До джерел технічного характеру відносять обірвані лінії електропередач, залізничний та автомобільний транспорт, пожежі на складах або інших об’єктах, розташованих у лісі чи біля нього.
Окрім незаконних рубок, у наших лісах практикують … навмисні підпали. Таких горе-організаторів і виконавців абсолютно не бентежить факт незаконного знеліснення, що веде до екологічної катастрофи.

Неабияке лихо – звалища побутових відходів у лісопосадках, які займаються від найменшої іскри.

Боротьба з лісовими пожежами потребує чималих людських ресурсів, спеціальної техніки та обладнання. Як вирішуєте такі важливі питання? І розкажіть про основні профілактичні заходи із попередження подібних НС в лісах.

– У галузі функціонує відомча пожежна охорона, основа якої – лісові пожежні станції. Охорону лісів від пожеж забезпечують 307 державних лісогосподарських та лісомисливських підприємств, у складі яких функціонує понад 1,7 тис. лісництв та 273 лісові пожежні станції. Чисельність відомчої пожежної охорони – 13300 чоловік.

У лісах створено мережу з 502 пожежно-спостережних веж, із них 337 обладнано сучасними телевізійними системами спостереження.

Маємо 644 пожежні автомобілі, 467 лісопожежних модулів на повнопривідному шасі, 1,7 тис. тракторів з ґрунтообробним обладнанням, 1100 мотопомп, 8,9 тис. ранцевих лісових оприскувачів та інші технічні засоби.

Принагідно відзначу тісну співпрацю Держлісагентства у питаннях ліквідації лісових пожеж із ДСНС, воїнами, місцевою владою. В умовах відсутності бюджетного фінансування підприємств лісового господарства, особливо півдня та сходу України, вони протягують руку допомоги лісівникам. Торік лісогосподарські підприємства Держлісагентства за власні кошти придбали й переобладнали 33 пожежні модулі, 8 пожежно-спостережних веж, 4 телевізійні системи спостереження для оперативного виявлення лісових пожеж, 33 мотопомпи, 161 ранцевий лісовий обприскувач, інше обладнання та інвентар.

Для оперативного виявлення і моніторингу загорянь у лісових насадженнях, дослідження осередків шкідників і хвороб лісу державні лісогосподарські організації застосовують безпілотні літальні апарати. Скажімо, на початок 2020 року за власні кошти придбали 42 квадрокоптери.

– Які організаційно-управлінські заходи здійснюєте щодо запобігання пожежам у лісовому фонді підприємств?

– У кожному лісогосподарському підприємстві розпорядженням керівника повинні бути визначені:

  • порядок проходження посадовими особами навчання і перевірки знань з питань пожежної безпеки в лісі, проведення
  • з працівниками інструктажів і занять з виявлення і ліквідації лісових пожеж, а також відповідальні за їх проведення;
  • дії посадових осіб лісової охорони, лісових пожежних станцій (далі – ЛПС), чергових з охорони лісу від пожеж, спостерігачів-пожежних (сезонних), резервних пожежних команд з робітників і службовців лісогосподарського підприємства, резервних протипожежних формувань підприємств, установ і організацій, що розташовані, мають об’єкти або проводять роботи в лісі, служби зв’язку в разі виявлення і розповсюдження лісової пожежі;
  • порядок скликання відповідальних посадових осіб у разі виникнення лісових пожеж, виклику вночі, у вихідні й святкові дні.

Працівники лісогосподарського підприємства мають бути ознайомлені з цими вимогами на інструктажах, під час проходження пожежно-технічного мінімуму. Витяги з основними положеннями розпорядження слід вивішувати в спеціально відведених для цього місцях.

Узагалі-то пожежна безпека лісів залежить від пори року й конкретних погодних умов. Тому заходи лісівників повинні бути випереджувальними, враховувати пору року й прогноз погоди. Для більш повного захисту слід проводити комплекс дій охоронного характеру (обходи, патрулювання у небезпечний період, агітацію та ін.), залучаючи підрозділи ДСНС України, поліцію, місцеві органи управління, громадськість.

– Розкажіть нашому читачеві про поведінку в лісі під час пожежонебезпечного періоду.

– У цей час заборонено:

• розпалювати багаття у лісі (крім передбачених технологічними вимогами лісогосподарських заходів);
• заїжджати на територію лісу (крім транзитних шляхів) транспортними засобами та механізмами, за винятком тих, які використовують для лісогосподарських цілей;
• відвідувати населенню хвойних насаджень у разі 5-го класу пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;
• спалювати поблизу лісу стерню, сміття, горючі відходи, очерет, опале листя тощо;
• курити, кидати в лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл (крім місць спеціально призначених для цього); залишати в непередбачених місцях ганчір’я, просочене мастилом, бензином, гасом тощо, а також інші горючі матеріали;
• заправляти паливні баки під час роботи двигуна;
• експлуатувати машини та інші механізми з несправною паливною або іскрогасною системами;
• використовувати під час полювання пижі з горючих і здатних до тління матеріалів.

– Ігоре Леонідовичу, які нині покарання існують для порушників правил пожежної безпеки в лісі?

– Доречно нагадати: 5 лютого 2020 року парламентарі ухвалили Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо посилення відповідальності за порушення пожежної безпеки в лісах)».

Згідно зі ст. 245 Кримінального кодексу України, особи, винні в знищенні або пошкодженні лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, а також стерні, сухих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом, караються штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на той самий строк.

– Співробітники Державного агентства лісових ресурсів України вивчали питання організації пожежної безпеки лісів у Туреччині. Чим цікавий заморський досвід?

– Торік чергова група з 10 наших лісівників побувала в Міжнародному навчальному центрі лісового господарства Анталії, де проходили навчання з гасіння лісових пожеж. Варто зазначити: система управління лісовими пожежами Туреччини базується на таких принципах:

• миттєвого виявлення лісових пожеж;
• оцінки можливої швидкості поширення лісової пожежі на основі погодних умов, місця виникнення пожежі та запасів там горючих матеріалів;
• якісного розрахунку сил і засобів, потрібних для гасіння пожежі на основі картографічних матеріалів, наявності шляхів під’їзду автомобільної техніки;
• оперативного керування силами й засобами, задіяними в гасінні пожежі з використанням сучасних систем зв’язку, розміщених на автотранспорті, в тому числі систем відеоспостереження.

Для миттєвого виявлення лісових пожеж у Туреччині існує розгалужена мережа спостережних вишок, де розміщено системи відеоспостереження, що здатні в автономному режимі виявляти загоряння та встановлювати координати спалахів. Для постійного моніторингу лісових пожеж застосовують безпілотні літальні апарати, що здатні більш ніж 12 годин перебувати в повітрі та досягати висоти 8 км.

Оцінку можливих ризиків поширення лісових пожеж здійснюють в оперативному центрі регіону із застосуванням електронних систем. Розрахунки базуються на показниках погодних умов (дійсних та аналізу протягом останніх 5 років), місці виникнення пожежі, рельєфу, населених пунктів, наявності пожеж у минулих роках і запасів горючих матеріалів, що є в лісових насадженнях. За результатами можливих наслідків пожежі здійснюють розрахунок сил і засобів, потрібних для гасіння пожежі. Його здійснюють з урахуванням наявної інфраструктури: мережі пожежних водойм, що рівномірно розміщені з дистанцією три км, доріг та їх якості, автомобільної техніки та її розміщення (бульдозери для створення доріг, пожежні автомобілі, автоцистерни із запасами суміші для гасіння, лісових пожежних модулів) та літальних апаратів, що використовують у важкодоступних місцях (гелікоптери та літаки для гасіння):

Запитував
Валентин СТОЄЦЬКИЙ,
начальник відділу пожежно-профілактичної роботи ДПТ України

“Пожежна та техногенна безпека”, № 4, 2020

https://www.ptb-101.com.ua/