Потрібні дуже чіткі розрахунки

Де знайти землю під мільярд дерев?

Лісівники Волині активно працюють над впровадженням у життя амбітного проєкту Президента України на «мільярд дерев». Лісівники впевнені – свою вагому частину завдання зможуть виконати, тим більше досвід є. Звісно, можуть бути труднощі. Однак, над вирішенням ймовірних проблем лісівники працюють уже зараз.

– Лісівники Волинської області позитивно сприйняли указ Президента України Володимира Зеленського щодо посадки мільярда дерев. Звісно, відразу ж приступили до його виконання, – розповів начальник відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ Борис Бабеляс. – Уже проведені ряд координаційних нарад на рівні начальника нашого обласного управління Олександра Кватирка з керівництвом Волинської області та районів, представниками Держгеокадастру. Зараз директори державних лісгоспів також проводять аналогічні зустрічі з керівниками територіальних громад. Але це лише початок роботи.

Лісистість Волині, загалом, становить 34%. Це дуже солідний показник. Наш край – один із найлісистіших областей України. Та й отримати цифру у мільярд дерев для лісівників нашої держави по суті абсолютно не є проблемою. Бо за останні роки підприємствами, які підпорядковані Державному агентству лісових ресурсів України, щороку висаджується (проводиться лісовідновлення) на площі близько 300 млн шт. сіянців та саджанців головних лісотвірних порід і, в тому числі, близько 25 млн шт. по підприємствах Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства як на місцях вирубок, так і землях, де раніше лісу не було (лісорозведення). Основні породи дерев, що ми саджаємо – це сосна звичайна і дуб черешчатий й такі супутні породи, як: береза, вільха, ялина, які є традиційними для Волинського полісся. Думаю, що за три роки дії «мільярдної програми» ми точно зможемо вийти на ще більшу цифру. Але, на жаль, є один найважливіший нюанс.

– Який це саме нюанс?

– Тут, я вважаю, що потрібно чітко розділити ініціативи Президента, зокрема – посадка мільярда дерев, яка розрахована на три роки, і виконання якої абсолютно реальне за рахунок проведення лісовідновлення підприємствами Держліс­агентства. Та й, окрім того, є ще лісові підприємства Міноборони, ліси залізниці, комунальні ліси, ліси бувших сільгоспкооперативів. Друга ініціатива – збільшення лісистості України за рахунок створення нових лісів на площі 1 млн га, яка розрахована на 10 років і виконання якої, головною мірою, залежить від запитання – де знайти для цього вільні землі?

Навіть для нашої області, що чимала за площею, це теж вагоме питання, на яке досить важко знайти відповідь. Бо, загалом, земельний фонд Волині становить понад два мільйони гектарів. Цю цифру було оприлюднено на координаційній нараді за участю нашого керівництва і керівництва області. Площу приблизно у 700 тисяч гектарів займають наші сталі ліси. Приблизно 500–600 тисяч га – земля сільськогосподарського призначення, забудови, приватне господарство і так далі. Решта території – земля міських, селищних та сільських територіальних громад. Тому, щоб знайти з цих двох мільйонів гектарів не надані в користування землі, – досить проблематично, і кожен гектар набирає своєї ваги.

Найголовніше сьогодні, щоб усе суспільство – влада, громади, населення, чітко усвідомили, що Указ Президента України обов’язковий для виконання для всіх жителів, а не лише для лісівників. Водночас, він, у першу чергу, стосується територіальних громад, усі повинні розуміти, що нові ліси в країні це лише громадам на користь, а не задля того, що хтось «хоче забрати» їхню землю. Саме тому, ми зараз проводимо зустрічі з громадськістю, спілкуємося, розповідаємо, роз’яснюємо. Такі зустрічі вже провели практично всі 24 наші підприємства, в зоні діяльності яких перебувають землі лісогосподарського призначення.

– Пане Борисе, окрім вільних земель, на яких можна створити нові ліси, є ще так звані самозалісені землі й інші ділянки, на яких уже був створений ліс. Але ці землі на сьогодні не передані державним підприємствам під охорону. Яка ситуація з цими землями на Волині?

– Ці цифру ми вже теж опрацювали в межах нашої компетенції. На Волині нараховується як мінімум три тисячі гектарів самосійних лісів у різних районах області. Сюди також слід віднести близько 4 тис. га земель, що залісені державними підприємствами Волинського ОУЛМГ на виконання розпоряджень голови Волинської обласної державної адміністрації і таких, які в силу юридичних колізій та відсутності на сьогодні дієвого законодавчого механізму щодо передачі відповідних залісених земель у постійне користування державним підприємствам структури Держлісагентства.

Складається дуже гарна цифра. І це вже сформований ліс за всіма законами природи. Варто його лише впорядкувати на державному рівні, тобто юридично узаконити передачу даних земельних ділянок у постійне користування державних підприємств, щоб у подальшому забезпечити збереження, догляд та якісну охорону за всіма правилами лісової справи. Це є варіант збільшення відсотка лісистості, без будь-яких фінансових витрат.

По нашому управлінню ми теж підбили попередні підсумки. Під президентську програму можемо виділити майже 300 гектарів наших лісових угідь. Це біогалявини, сінокоси, колишні господарські поля, наділи лісової охорони, що тривалий час не використовувались та частково залісились тощо. Але до цього теж треба підходити дуже ретельно й обережно. Бо якщо засадити всі сінокоси деревами, де потім візьмеш свіже сіно, що ми вже зараз поступово активно заготовляємо на зиму на підгодівлю диких тварин Державного мисливського фонду? Де та чим годувати службових коней – наших вірних помічників у багатьох лісгоспах, особливо для потреб державної лісової охорони? Саме тому, із земельними питаннями потрібні дуже чіткі розрахунки і врахування позиції людей, які працюють у галузі.

– Скажіть, будь ласка, чи не прогнозували волинські лісівники, на скільки відсотків можна збільшити загальний відсоток залісення області завдяки програмі «посадки нових лісів на 1 млн га»?

– Я вже наводив вище цифру у 34% лісових угідь по області. То кожен відсоток – це, насправді, мільйони дерев, це дуже важка та копітка праця наших співробітників удень та вночі, влітку та взимку. Тому ми вважаємо, – якщо завдяки президентській програмі вдасться збільшити відсоток лісистості Волині хоча б ще на один-два відсотки, це буде просто чудовий та вагомий результат.

– Недоброзичливці та так звані всезнаючі «експерти» розповідають, що лісівники будуть садити дерева та в цей же час виріжуть ліси до останнього дерева?

– Якщо оперувати цифрами (а цифри річ уперта), то приведу для більшої ясності окремі показники, які офіційно оприлюднені, а саме: щорічно підприємствами Волинського ОУЛМГ заготовлюється від усіх видів рубок близько 1,1–1,4 млн куб. м ліквідної деревини, 1–1,5% від загального запасу деревини в насадженнях обласного управління, який станом на 01.01.2021 року становив 100 млн куб. м, при річному прирості у 2,4 млн куб. м за рік, ми використовуємо 50–60% від річного приросту. То хто тут каже про останнє дерево?

Хай ті, хто звинувачує лісівників, поцікавляться, скільком родинам героїв-захисників України ми допомагаємо? Зокрема й родинам загиблих героїв. До скількох шкіл, медичних пунктів, лікарень тощо доправляємо дрова…

Останні вісім років підприємствами обласного управління щорічно будується близько ста кілометрів лісових доріг, у тому числі, значна частина з них із твердим покриттям (щебеневі та гравійні), виключно за власні кошти. Це не лише маршрути для спецтехніки, а й зв’язок між селами та великими містами, райцентрами. Найбільше таких шляхів впорядкували в Маневицькому, Ковельському, Цуманському, Любомльському держлісгоспах та інших державних підприємствах. Встановили за кошти держлісгоспів 120 стаціонарних та 680 тимчасових місць для відпочинку та рекреації, обладнали більше 100 автобусних зупинок та багато-багато інших добрих справ для людей та суспільства в цілому.

Володимир РОМАНЕНКО,
Газета “Природа і суспільство”