Перша лісова пожежна школа

Вітчизняний і світовий досвід – практикам.

Великі пожежі 2020 року засвідчили настання в Україні нових кліматичних умов, які сприяють виникненню та розвитку так званих «пожеж нового типу» – швидких трав’яних пожеж, що переходять у лісові масиви та стають верховими і неконтрольованими, які загрожують населеним пунктам, які розташовані поблизу лісів. В умовах нестачі матеріальних ресурсів для оновлення пожежної техніки і засобів пожежогасіння найбільш перспективним напрямком боротьби з пожежами нового типу є підвищення ефективності запобігання пожежам й формування професійних і екіпірованих лісопожежних команд, з відповідним рівнем готовності до реагування і гасіння пожеж на початкових стадіях.

Наприкінці травня співробітники кафедри лісівництва та лабораторії лісової пірології НУБіП України і Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж провели навчання для лісівників Чернігівщини на базі навчально-наукового виробничого центру «Дзвінківський» Боярської лісової дослідної станції. Навчання проходили у вигляді доповідей, практичних занять, екскурсій, польових та командно-штабних навчань.

Під час урочистого відкриття учасників тренінгу привітали представники ключових центральних органів виконавчої влади, що відповідають за боротьбу з пожежами: начальник відділу охорони і захисту лісів Державного агентства лісових ресурсів України Гонтарук М.П., радник Міністра захисту довкілля і природних ресурсів України Тєстов П.С., представник центрального апарату Державної служби України з надзвичайних ситуацій Ковган В.В., заступник начальника управління, директор НДІ лісівництва та декоративного садівництва проф. Василишин Р.Д. Також із вітальною доповіддю виступив директор Глобального центру моніторингу пожеж (GFMC) (Фрайбург, Німеччина) проф. Йоганн Георг Голдаммер. Під час виступу проф. Й.Г. Голдаммер представив світові тренди зміни пожежних умов та кращий світовий досвід у системі охорони природних ландшафтів від пожеж.

У навчаннях взяли участь 34 провідні фахівці державних лісогосподарських підприємств Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, керівництво Деснянсько-Старогутського національного природного парку, Древлянського природного заповідника, офіцери Головного управління ДСНС України у Київській області та Міндовкілля.

У перший день було висвітлено проблему лісових пожеж в Україні на національному рівні, наведені ймовірні прогнози, які базуються на основі наукових досліджень. Зокрема було зазначено, що нині спостерігається тенденція до загострення проблеми пожеж не лише в Україні, а й в інших частинах Європейського континенту, де раніше не було проблеми лісових пожеж, таких, як: Австрія, Німеччина, Фінляндія, Швеція.

Лабораторія лісової пірології НУБіП України співпрацює з Глобальним центром моніторингу пожеж (GFMC), який розташований у м. Фрайбург, Німеччина. Завдяки цій співпраці лабораторія отримує інформацію про сучасні підходи до охорони природних територій від пожеж, передове протипожежне обладнання, нові підходи до профілактики виникнення та поширення пожеж, світові досягнення щодо ліквідації пожеж.

Окремі доповіді були присвячені діючій системі охорони лісів від пожеж і її нормативному забезпеченню, протипожежним профілактичним заходи та їх ефективності, організації гасіння лісових пожеж. Детально було висвітлено для слухачів питання використання сучасних інформаційних інструментів для моніторингу пожеж у природних ландшафтах, у тому числі, такі ресурси як Європейська інформаційна система з лісових пожеж (EFFIS), сайт Українського гідрометеоцентру, сайти НАСА, геопортал НУБіП України «Ландшафтні пожежі» та автоматизована система Держлісагентства «Пожежі». Особлива увага під час навчання була приділена засобам індивідуального захисту пожежників, заходам особистої безпеки під час гасіння пожеж та обговоренню типових небезпечних ситуацій.

У межах навчань було організовано польову демонстрацію сучасного протипожежного обладнання, ручних інструментів, стволів, рукавів високого тиску та їхня ефективність під час гасіння пожежі. Кожен учасник мав змогу апробувати різні засоби пожежогасіння та порівняти їх ефективність. Після польових навчань було проведено аналіз ефективності засобів пожежогасіння та зроблено відповідні висновки, які лісівники будуть враховувати на практиці.

Серед практичних завдань учасники навчань розробляли накази про підготовку до пожежонебезпечного періоду в межах своїх підприємств, після чого всі спільно обговорювали ключові моменти такого наказу, які потрібно враховувати у такому документі за відповідних умов.

На третій день учасники проходили командно-штабні навчання з реагування і гасіння умовної пожежі. У якості сценарію розвитку пожежі було використано реальну велику лісову пожежу, яка трапилася в 2020 році. Всіх учасників було поділено на п’ять зведених загонів, у межах яких кожен член загону отримав одну з функцій штабу пожежогасіння, починаючи від керівника гасіння лісової пожежі до відповідальних за логістику, моніторинг погодних умов, зв’язок, безпеку, розвідку тощо. Загони отримували ввідну інформацію про місце (координати) пожежі, погодні умови, сили та засоби, загрози для населених пунктів, на основі чого здійснювали дії з ліквідації пожежі та фіксували свої розпорядження у спеціальній формі. Кінцевим етапом командно-штабних навчань була доповідь кожного загону про прийняті рішення під час реагування на пожежу, які обговорювалися спільно всіма учасниками.

У ході навчань перед слухачами також виступили: представник ГУ ДСНС України у Київській області про порядок залучення сил та засобів ДСНС України, а також міжвідомчу взаємодію під час гасіння великих лісових пожеж; головний лісничий ДП «Тетерівське лісове господарство» Черевко І.М. про систему раннього виявлення та швидкого реагування, яка використовується у лісгоспі; головний лісничий ДП «Кремінське лісомисливське господарство» Андрєєв В.В. про досвід гасіння особливо великих лісових пожеж та типові помилки.

Навчання завершилося врученням усім учасникам сертифікатів про успішне проходження навчального курсу.

Сергій ЗІБЦЕВ,
проф. кафедри лісівництва,
Газета “Природа і суспільство”