Форвардери є, харвестер буде!

Техніка сучасного лісового господарства.

Ні для кого не є секретом, що лісова галузь – одна з найбільш небезпечних, особливо, коли йдеться про заготівлю лісу – звалювання дерев, їх трелювання, вантаження, транспортування… На цьому наголошують також лісівники Львівщини, тож звідси і посилена увага до професійного добору кадрів, трудової дисципліни та … нової, більш продуктивної і безпечної техніки.

Сказати легко, а спробуй — виконай…

– Скажімо, минулий рік для державних лісогосподарських підприємств області в цьому плані був одним із найважчих за останніх десять літ, – наголошує Юрій Гром’як, головний інженер, заступник начальника Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства. – Обігових коштів ледь вистачало на придбання паливно-мастильних матеріалів, запасних частин та мотоінструменту. Всього за власний кошт лісгоспів нової техніки було закуплено на мізерну суму – трохи більше, як півтора мільйона гривень. Таку «розкіш», як трактор та лісовозний причіп до нього, дозволив собі придбати лише Бібрський лісгосп і трактор ЛКТ-81 – Сколівський.

На щастя, значно покращилася ситуація в році нинішньому. На ринку вдвоє зросла вартість деревини, лісгоспи більш активно вдаються до лізингу, тож запланували оновити свій технічний парк, загалом, на понад тридцять мільйонів гривень. З січня по травень уже придбало техніку ДП «Славський лісгосп» (1 гусеничний екскаватор), ДП «Буський лісгосп» (1 колісний трактор), ДП «Бібрський лісгосп» (1 колісний трактор та 1 гідроманіпулятор)…

Окремим рядком у цьому списку стоїть ДП «Бродівський лісгосп», який купив у березні для підприємства трелювальну лебідку виробництва Австрії та черговий, уже четвертий, форвардер, обладнаний краново-маніпуляторною установкою.

Головний інженер лісгоспу Микола Серватович звертає увагу лісничого Берлинського лісництва Степана Демчука та членів заготівельної бригади лісозвалювальників Володимира Стадника і Володимира Сірацького на раціональне розкряжування

Техніка, прямо скажемо, недешева, форвардер коштує понад шість мільйонів гривень, проте господарство, яке свого часу зберегло лісопереробку і торгує не так сировиною, як продукцією, може собі дозволити таку розкіш. Зрештою, та розкіш, як попередні три, має окупитися, переконані на підприємстві. Собівартість лісозаготівельних робіт відповідно знизиться.

До речі, Бродівський лісгосп єдиний має форвардери не лише в області, а й в Україні. Це, власне, підтвердив завідувач сектором технічної політики Державного агентства лісових ресурсів України Володимир Каленіченко. Водночас він зазначив, що понад 60 відсотків підприємств для лісозаготівлі замовляють цю послугу на стороні, бо на власну техніку не можуть чи не бажають спромогтися.

Та повернімося до форвардера. Чим він вигідний? На це запитання радо відповів у Берлинському лісництві Бродівського лісгоспу оператор Роман Шуневич. Раніше він працював на тракторі МТЗ-82, то ж може порівняти. Отже, його машина, загалом, переміщує – коли до верхнього, коли до проміжного складу в середньому 60–80 кубів деревини за зміну, за раз бере – до 16 кубів, причому вона трелює і вантажить ліс самостійно, кабіна тракториста надійно захищена, тож маємо фактично 100-відсоткову гарантію безпеки. Принагідно зауважимо: щодо безпеки, охорони праці Бродівський лісгосп також є лідером в області і посідає чільні місця на загальнодержавному рівні.

– А МТЗ-82, – продовжує оператор Роман Шуневич. – Вимагав до себе двох додаткових працівників, а це, відповідно, ризик та ймовірність травмування.

Оператор форвардера Роман Шуневич з радістю працює на такій «чудо-машині», де кабіна – простора і комфортна…

Без сумніву, форвардер набагато ефективніший. Це Роман відчуває і у власній кишені. Його місячна зарплата коливається від 25 до 30 тисяч гривень. Вона зросла, бо росте ефективність підприємства. Раніше звалений ліс вчасно не вивозився, не давали ради, і такий товар втрачав у ціні.

– Роса, дощ, перепади температури, грибки, шкідники – все негативно впливало на якість, – резюмує директор Бродівського лісгоспу Орест Ониськів.

Про порвані троси, щеплення механізмів, на горбистій місцевості при глинистому ґрунті годі й говорити.

– У наших планах, – гордо заявляє директор, – придбати ще і харвестер.

Те, що його куплять, у господарстві вже твердо вирішили. Відкритою залишилася лише дата операції.

Харвестери призначені для виконання комплексу лісосічних операцій: валка, обрізка сучків, розкряжування та пакетування сортиментів на лісосіці, при проведенні як суцільних рубок, так і при вибіркових рубках догляду. Вони мають прекрасні характеристики щодо продуктивності, швидкості розробки лісосіки та якості заготовлених сортиментів.

Один-єдиний примірник такої техніки, за словами того ж Володимира Каленіченка, має Овруцький лісгосп на Житомирщині. Харвестер придбано для цього підприємства за кошти державного бюджету, виділені за ініціативи Держлісагентства постраждалим від пожеж держлісгоспам Житомирщини.

…Коли мова заходить про модернізацію лісової галузі, директор Бродівського лісгоспу Орест Ониськів частенько пригадує свою поїздку до Німеччини на виставку лісозаготівельної техніки. Чого тільки не надивився там. Розмаїті фірми представляли свої високотехнологічні зразки. Зустрічав, зокрема, й агрегати, які трелюють ліс виключно в повітрі, не торкаючись і таким чином не пошкоджуючи ґрунту. Водночас добре знає і про те, що в Європі не цураються і кінного трелювання, зокрема, в рубках догляду, де нема багато місця. Спеціально навчені коні-ваговози відмінно виконують свою місію. Зрештою, коней, правда, не спеціальних, а звичайних, у таких рубках використовує і Бродівський лісгосп, зокрема, в Підкамінському лісництві.

– З кіньми ще куди не йшло, – з гіркотою зауважує директор. – А з технікою наша національна галузь відстає.

Чи вдасться найближчим часом подолати відставання? Навряд чи… Та ДП «Бродівський лісгосп» не здається і власним прикладом показує, що потрібно вириватися на нові технологічні рубежі.

Ігор ТАБІНСЬКИЙ,
фото автора,
“Лісовий і мисливський журнал”