Дров на всіх не вистачає: сьогодні черга на доставку; дуб поки що знайти можна, але ціни наблизилися до 2000 грн/складометр. Що буде завтра?

11 вересня, 2021, 08:30

Ціна газу в Європі кусається — в Україні дефіцит якісних дров

Днями спробував замовити дрова в знайомого постачальника. Зазвичай брав у нього колоті дрова твердих порід: дуба, акації, ясена. Його відповідь мене, м’яко кажучи, здивувала: «Дуб після Великодня не возили. Нам його лісгоспи перестали відпускати. Беріть березу по 1050 грн/складометр. Поки ще є. Я за сім років відвіз кілька машин берези, а нині воджу тільки її. І вихідних у мене цього року ще не було». Та ні, думаю. Я ж не ліс-кругляк купую, а банальні дрова. Однак пошук альтернативного постачальника показав, що справи із заготівлею дров для населення значно гірші, ніж я думав. І річ не тільки в сезонності. За образним висловлюванням одного з продавців, такого, як нині, у нас останні десять років не було, точно так само, як не було в Європі цін на газ у 650 дол. за тисячу кубометрів і навіть вище.

Звичайно, дрова бажано заготовляти заздалегідь, наприклад, на початку літа. Ще краще — відразу після закінчення опалювального сезону. Тоді й ціна на них нижча, і до початку чергового опалювального сезону вони (якщо йдеться про колоті дрова) встигнуть добряче висохнути, перетворившись на чудове пічне паливо.

Інша річ, якщо лісу для виробництва потрібних у господарстві дров лісгоспи не пропонують постачальникам дров. Ти чекаєш на жадану сировину, а вони її не рубають і не рубають. Утім, це тільки зі слів працівників лісгоспів.

От і літо минуло, а дров ти на зиму так і не заготовив. Ціни ж на них не на жарт зросли. Розумієш, що все, цього разу ти «пролетів». Треба купувати, почім продають. Аж раптом виявляється, що черга на тверді сорти дерева (дуб, акацію, ясен…) мінімум на дві-три тижні, а реально — на місяць. При цьому немає жодної гарантії, що тобі взагалі виконають поставку або ціна на замовлення ще більше не підскочить.

«Що акація, що дуб — усе це зараз дуже непросто. Таке замовлення можна й місяць чекати, — відповідає на мій запит альтернативний постачальник з лівого берега Дніпра Костянтин Цокур. — У разі купівлі п’яти кубів колотих дров із доставкою виходить 7 тис. грн. Але в нас черга. За останні десять років такого ажіотажу ще не було. Я вам раджу сосну взяти та не мучитися, таке замовлення лише тиждень чекати. За ті самі гроші (насправді за 8 тис. грн. — С.С.) я вам доставлю десять кубів. Тож на те й вийде».

Зауважте, йдеться не про дрова, щільно складені в складометри, а про хаотично накидані в кузов вантажівки. Тобто реально вам привезуть не п’ять, а менше чотирьох кубів дров, решта — повітря. Відповідно, ціна за реальний куб буде не 1400 грн, а понад 1800 грн.

На моє запитання: «У чому проблема? Люди стали заготовлювати більше чи лісництва погано відпускають?» — була несподівана відповідь: «З ринку все забирають і відвозять до Європи. Тому зараз проблема з твердими породами. Ось дров на всіх і не вистачає».

І люди це нібито розуміють — не вередують, платять за те, що їм відпускають: сосну, березу, клен, відходи фруктових садів.

«Люди добре беруть за вартістю, яку ми нині можемо запропонувати з урахуванням нашого заробітку. Хоча ціни, звичайно, сильно зросли, — відверто каже альтернативний постачальник із правого берега Дніпра Юлія Заболотна. — На сьогодні ми продаємо дуб по 5 тис. грн за три куби, хаотично накидані у бусик, або 2,5 складометра за фактом. Тобто виходить 2 тис. грн за кубометр дуба з доставкою та вивантаженням. На цей момент дефіцит є. Гарантій наявності сировини жодних немає: що урвали сьогодні, те й продаємо. Лісництво не дає нам колишніх обсягів».

Можна було б усе, що відбувається, списати на сезонність або зайві формальності, яких раптом стали суворо дотримуватися лісгоспи, якби на тлі всього описаного не були б такими помітними чимало пропозицій деревини твердих порід для експортних поставок.

Ось типове оголошення для експорту:

«Компанія пропонує вашій увазі колоті дрова твердих сортів дерев (дуб, ясен, граб, бук) після сушіння — вологість 15–20%. Розміри та розкол будь-які (під замовлення). Дрова складені в клітки по 2 куби. Можливе інше пакування (під замовлення). Продаж великими обсягами, з офіційними документами на замитнення».

Є й більш конкретні пропозиції: «Продам із України на експорт дрова колоті в Англію (Бельгію, Німеччину…)». Більшість із них датовані травнем 2021 року й актуальні досі.

Свіжа митна статистика (див. табл.) підтверджує помічену тенденцію: починаючи з травня 2021 року зростає й кількість експортних митних декларацій (на 39%), і кількість вивезеної паливної продукції (на 36%).

Обсяги експорту з митної території України деревини паливної у вигляді колод, полін, сучків, хмизу, гілок і в аналогічних формах у 2021 році

ZN.UA

Кого цікавлять ціни: орієнтовно 100–120 євро за двокубове пакування або 50–60 євро за складометр якісних дров плюс, звичайно, доставка. І ці ціни явно не вражають європейців з урахуванням розмірів їхніх зарплат.

Отже, Європа цієї зими навряд чи замерзне навіть за умов нестачі та дорожнечі газу. Українці щодо цього, схоже, серйозно переймаються. Адже віддають, як завжди, найкраще.

АВТОР

Сергій Следзь

https://zn.ua/ukr/energy_market/drov-na-vsikh-ne-vistachaje-sohodni-cherha-na-dostavku-dub-poki-znajti-mozhna-ale-tsini-nablizilisja-do-2000-hrnskladometr-shcho-bude-zavtra.html

Loading